Kezdőlap > 3D nyomtatás > 3D szkennelés
3D szkennelés, digitalizálás
Meglevő tárgyak, alkatrészek digitalizálása nagy pontosságú, professzionális 3D szkennerekkel
- Prototípuskészítés
- Digitális állomány kézzel készült tárgyak újragyártáshoz (műtárgyak, szobrok, ékszerek)
- Reverse Engineering (Visszamodellezés)
- Mérés és ellenőrzés
- Orvosi alkalmazások
- Kutatás és oktatás
- Kulturális örökségvédelem
- Szórakoztatóipar
- Felmérések az építőiparban
Hogyan és mivel történik a 3D szkennelés?
A fizikai tárgyak digitalizálásának elterjedt módja a 3D szkennelés, amely során a tárgyakról egy 3D pontfelhőt hozunk létre, amelyből egy úgynevezett poligonmodell (más néven mesh-modell) készíthető. Az így készült modell pontosságát, részletességét a használt 3D szkenner határozza meg.
3D SZKENNELÉS FOLYAMATA
Eszköz kiválasztása: Első lépésként a szkennelendő tárgy mérete, felülete, a kívánt pontosság alapján kiválasztjuk azt a szkennert, ami a legalkalmasabb az adott feladathoz. Az eltérő működési elven üzemelő 3d szkennerekek, különböző előnyős tulajdonságokkal rendelkeznek.
Előkészületek: Bizonyos esetekben (fényes felület, fekete színű felszín), a tárgyat elő kell készíteni 3D szkennelésre: referencia pontokat (markerek) kell felhelyezni vagy mattító spray használatára van szükség.
Kalibráció: A pontos mérések és adatgyűjtés érdekében szkennelés előtt elvégezzük a 3D szkennerek kalibrálását.
3D szkennelés: Struktúrált fénnyel működő szkennerek esetén a szkennelés során egy nagy felbontású projektor egy raszterhálót vetít ki a tárgy felületére. Az optika ezen háló torzulását és a visszavert fényt mérik és így alkotnak egy 3D-s pontfelhőt. A szkennelést minden esetben nagy gyakorlattal rendelkező, szakképzett kollégák végzik.
Adatfeldolgozás: A szkennelés során összegyűjtött adatokat szoftver segítségével feldolgozzuk, szűrjük és tisztítjuk a pontfelhőt. Több részletben szkennelt, nagy tárgyak esetén a szkennelt állományokat illesztjük.
Modell elkészítése: A feldolgozott adatok alapján létrehozzuk a háromszögekből álló polygon modelt (mesh háló). Abban az esetben, ha rögzítettük az objektum textúráját is, akkor ennek a folyamatnak a keretein belül a mesh hálóra illesztjük a textúrát is.
Exportálás: Az elkészült 3D modellt különböző formátumokban lehet elmenteni, amelyeket későbbi tervezési, vizualizációs vagy gyártási feladatokhoz használhatunk.
A 3D szkennelés alkalmazási területei:
IPARI TERVEZÉS ÉS GYÁRTÁS
Terméktervezés, prototípusgyártás: Lehetővé teszi a tervezők és termékfejlesztők számára, hogy valós időben vizsgálják és módosítsák a termékek geometriáját, ez meggyorsítja és hatékonyabbá teszi a termékfejlesztés folyamatát.
Alkatrész rekonstrukció: Törött, meghibásodott alkatrészek visszamodellezésével el lehet készíteni a tárgyak digitális másolatát, így a 3D modell segítségével újra gyártható az alkatrész.
Minőségellenőrzés: A 3D szkennelés lehetőséget biztosít az elkészült alkatrészek és a 3D tervek összehasonlítására, visszamérésére, ezáltal kiszűrhetők az esetleges tervezési vagy gyártási hibák.
MŰVÉSZET ÉS DESIGN
Műtárgyak és szobrok digitalizálása: 3D szkennerrel digitális másolat hozható létre a műtárgyakról, amely alapján például 3D nyomtatással replikák gyárthatók, megvédve az eredeti változatot a sérüléstől.
Restauráció: a 3d szkenneléssel elkészített digitális modellek segítenek a restaurációs munkálatok tervezésében és a műtárgyak eredeti állapotának visszaállításában.
Művészi projektek: Kreatív művészeti projektekhez valósághű 3D modellek létrehozása, visszamodellezése.
EGÉSZSÉGÜGY, ORVOSTUDOMÁNY
Diagnózis és műtéti tervezés: a 3D szkennelés lehetővé teszi az egészségügyi szakemberek számára testrészek, szervek és szövetek részletes modellezését, amely segíthet a pontosabb diagnózis felállításában és a műtéti tervezésben.
Ortopédia és Protézisgyártás: 3D szkenner segítségével beszkennelhetők a különböző testrészek, így az orvosok személyre szabott protéziseket és implantátumokat tudnak tervezni és gyártani.
ÉPÍTÉSZET
Épületek és Terek digitalizálása: A 3D szkennelés segíti az építészeket a tervezési folyamatban és vizualizációban.
Restauráció és Rekonstrukció: A 3D szkenner alkalmazása segítheti az építészeket és restaurációs szakembereket a pontos és hiteles helyreállítási munkák végrehajtásában.
FILMIPAR ÉS VIDEOJÁTÉKOK
Virtuális karakterek és helyszínek létrehozása: 3D szkenneléssel elkészíthetjük valós személyek, karakterek, díszletek, helyszínek virtuális változatát, amely ezután felhasználható filmekben, reklámokban, videojátékokban.
OKTATÁS, MÚZEUMOK
Oktatás: A 3D szkennelés lehetővé teszi interaktív oktatási anyagok és tanulási eszközök létrehozását.
Virtuális Kiállítások: 3D szkennelés segítségével digitalizálhatók a műtárgyak, amelyek felhasználhatók virtuális, online kiállítások készítéséhez.
Múzeumi tárgyak archiválása: Ritka vagy törékeny tárgyak digitális archiválása múzeumi vagy oktatási célokra.
Alkalmazott 3D szkennereink
EinScan Pro 2X PLUS 3D szkenner
Pontosság: akár 40 mikron
További információ és ajánlatkérés
A 3D szkennelés alapdíja 36.000 Ft +áfa, amelyhez a 2. órától kezdődően hozzáadódik a 19.200 Ft + áfa mérnöki óradíj.
Amennyiben érdekli 3D szkennelési szolgáltatásunk, forduljon hozzánk bizalommal az alábbi elérhetőségeken:
Telefonszám: +36 1 477 4070
Email: 3d@kvint-r.hu