Menü Bezárás
3D nyomtatás az autóiparban, prototípusok, egyedi és tuning alkatrészek gyártása | Motorsport | Autótuning | Autószerelés | Autó gyártás

3D NYOMTATÁS AZ AUTÓIPARBAN

Az autóipar az egyik legkorábbi alkalmazója az additív gyártásnak. Kezdetben főleg gyors prototípus készítésre használták, de a technológia fejlődésének és az új alapanyagoknak hála, már tartós, beépíthető alkatrészek is gyárthatók 3D nyomtatással.

3DGence ipari szálhúzásos 3D nyomtató | Nagy hőállóságú műszaki alapanyagok nyomtatása | ULTEM, PEEK, PEKK, ABS |

ALKALMAZÁSI TERÜLETEK

Gyors prototípuskészítés, alkatrész fejlesztési projektek

A 3D nyomtatás lehetővé teszi a gépjármű tervezők számára, hogy gyorsan és költséghatékonyan készítsenek rövid időn belül több iterációt az új alkatrészekhez, autóipari termékekhez. Ez jelentősen lerövidíti a termékfejlesztés folyamatát, mivel a hagyományos gyártási eljárásokkal ellentétben, akár még aznap elkészülhet egy-egy prototípus, így könnyen módosíthatják a terveket a tesztelési eredmények alapján. Emellett az additív gyártás lehetővé teszi olyan bonyolult geometriájú alkatrészek létrehozását, amelyeket hagyományos módszerekkel nehéz vagy lehetetlen lenne elkészíteni. Generatív tervezéssel vagy topológiai optimalizálással jelentős súlycsökkenés érhető el, ami  különösen fontos szempont az autóiparban. 3D technológiától és alapanyagtól függően lehetőség van vizuális vagy akár beépítésre alkalmas, funkcionális prototípusok legyártására. 

HP Multi Jet Fusion technológia alkalmazása a Cupra Leon TCR akatrészeinek fejlesztéshez

A HP Jet Fusion technológia alkalmazása lehetővé tette a Cupra fejlesztői számára, hogy egy adott alkatrészből egyszerre több változatot nyomtassanak ki, így gyorsan egymás után le is tudták tesztelni, hogy melyik lesz a legmegfelelőbb. Ez a hagyományos gyártási eljárásokkal sokkal hosszabb és költségesebb folyamat lett volna. További előny volt számukra, hogy a PA 12 alapanyaggal erős, tartós, funkcionális alkatrészek készíthetők, így nem csak prototípusok, de akár beépíthető alkatrészeket is le tudtak gyártani vele.

Cupra Racing autó alkatrész fejlesztés 3D nyomtatással
Cupra Racing autó alkatrész fejlesztés 3D nyomtatással
Cupra Racing autó alkatrész fejlesztés 3D nyomtatással

Alpine F1 R&D részlegének támogatása 3D Systems SLA és SLS technológiával készített alkatrészekkel

A 3D nyomtatásnak köszönhetően a csapat rövid időn belül tud alkatrészeket gyártani a szélcsatorna-tesztekhez. 

3D nyomtatás alkalmazása a járműfejlesztésben és motorsportban az Arrabona Racing Team-nél | AMTS 2023

A generatív tervezés és a fémnyomtatás ötvözésével jelentős súlycsökkenést értek el a fém alkatrészeknél. Továbbá 3D nyomtatással kiváló formaadó szerszámok készíthetők karbon alkatrészek formázásához.

Műanyag alkatrészek gyártása 3D nyomtatással a Stewart Haas Racing-nél

A Haas mérnökei a 3D Systems Figure 4 nyomtatót alkalmazták a versenyautó hátsó kamera tartójának fejlesztéséhez és gyártásához, mivel ezek a készülékek lehetővé teszik fröccsöntéssel hasonló minőségű, végtermék alkatrészek gyártását akár pár óra alatt.

Veterán autók felújítása, már nem gyártott alkatrészek pótlása

A veterán autók felújítása során az egyik legnagyobb kihívás, hogy sok eredeti alkatrészt már nem gyártanak illetve azokat nagyon nehéz beszerezni. A 3D nyomtatás lehetővé teszi ezeknek az alkatrészeknek az újragyártását, akár az eredeti tervek alapján, akár egy meglévő alkatrész 3D szkennelésével és visszatervezésével. Ezáltal a ritka vagy már nem rendelhető alkatrészek újra elérhetővé válnak a gyűjtők, restaurátorok és autószerelők számára.

Modern 3D nyomtatott hűtőrács készítése egy 1969-es Camaro-ra

A videóban láthatjuk, hogy Dan Steinhauser tervező 3D szkenner segítségével digitalizálta az eredeti 1969-es hűtőrácsot, majd ez alapján megtervezte az új modern változatot, amelyet 3D nyomtatással készítettek el.

3D nyomtatás és 3D szkennelés alkalmazása veterán autók restaurálásához

Jay Leno bemutatja nekünk, hogyan lehet ezeket az innovatív technológiákat alkalmazni veterán autók felújítására, régi alkatrészek újragyártására.

1957-es Ferrari karosszéria helyreállítása 3D szkennelés segítségével

A 3D szkennelés lehetőséget biztosít a jármű alkatrészek digitális változatának elkészítéséhez és tárolásához, így az a 3D modell segítségével bármikor legyárthatóvá válik a későbbiekben.

A 3D nyomtatás olyan esetekben is hasznos lehet, amikor egy kisebb alkatrészt kellene pótolni, de az csak egy nagyobb szett részeként kapható. Tökéletes példa erre a Renault Grand Scenic 3-asban található biztonsági öv tartóhorog, amelyből a gyári verzió gyakran eltörik és külön sajnos nem kapható. Tervezőmérnökünk visszatervezte az alkatrészt, amelyet ezután a 175 °C-ig hőálló, tartós PA 12 alapanyagból készítettünk el HP Jet Fusion 3D nyomtatóval. 

renault20grand20scenic20
renault20grand20scenic20beepitett

Autó tuning, egyedi alkatrészek és díszítő elemek gyártása

Az additív gyártás alkalmazása az autó tuning területén is jelentős előnyöket kínál, mivel lehetővé teszi az egyedi, testreszabott alkatrészek gyors és költséghatékony előállítását.

Alkalmazási lehetőségek:

  • külső karosszériaelemek (sárvédő szélesítők, hűtőrácsok, emblémák)
  • belső tuning, dekorációk (műszerfal elemek, középkonzolok, légbeömlők, váltógombok, pedálok, hangszóró keretek, mélynyomórácsok) 
  • mechanikai alkatrészek (szívócső rendszerek, légbeömlő alkatrészek, tartók, konzolok) készítése
AMTS mélynyomórács

2023-as AMTS nyereményautóba egyedileg tervezet és 3D nyomtatott mélynyomó rács

A 2023-as autó különlegessége, hogy 3D nyomtatott díszítő elemek is kerültek bele és minket ért az a megtiszteltetés, hogy a szervezők által megálmodott kiegészítőket megtervezzük és kinyomtassuk. A tervezéskor az egyik fő elvárás az volt, hogy a 3D-s elemek passzoljanak a felnivel és az autó elején található méhsejtrács mintázattal.

Nissan Silvia DRIFT autó motortuning 3D nyomtatással | AMTS 2023 | RUN Motorsport

Nagy Dáviddal, a RUN Plast mérnökével beszélgettünk a 3D nyomtatás motortuningban betöltött szerepéről. Dávidék nagy tapasztalattal rendelkeznek ezen a területen, több saját tervezésű motort készítettek már. A videóban bemutatott Nissan Silvia Drift autó motorjának fejlesztéséről mesél nekünk, amelybe HP MJF technológiával gyártott 3D-s airbox került. A felhasznált PA 12-es alapanyag jó mechanikai tulajdonságai lehetővé teszik beépítésre alkalmas alkatrészek gyártását, amik még ilyen nagy terhelés mellett is állják a sarat.

VW Golf 1 GTI motortuning és veterán autó restaurálás 3D nyomtatott alkatrészekkel | AMTS 2023

Videónkban Reitinger Máté (RUN Plast Kft.) bemutatja, hogy milyen 3D nyomtatással készült elemek kerültek saját fejlesztésű tuning Golf 1-esébe. Illetve arról is beszélünk, hogyan alkalmazható a vákuumöntés és az SLA 3D technológia kombinációja veterán autók alkatrészeinek utólagos legyártásához.

Egyedi design alkatrészek tervezése és gyártása a  Mini Cooper-nél

A videóban megismerhetjük, hogyan alkalmazható a 3D nyomtatás a formatervezés területén, továbbá hogyan készítettek kisebb darabszámú, beépíthető alkatrész szériákat a HP MJF technológia segítségével. 

Egyedi tablet tartó készítése ABS-ből 1-es BMW műszerfalára 3DGence 3D nyomtatóval

A 3D nyomtatás lehetővé teszi, hogy olyan egyedi beépíthető alkatrészeket készítsünk, amelyek mind anyagában, mind kinézetében tökéletesen passzolnak a gyári elemek közé. 

Bodykit készítése 3D nyomtatással BMW M4 drift autóhoz

A videóban láthatjuk, hogyan használható az ipari 3D nyomtatás nagy méretű, egyedi autó alkatrészek gyártására.  

Öntőforma készítése szénszálas alkatrészekhez

3D nyomtatással készíthetünk olyan formaadó szerszámokat, amelyek segítségével könnyedén készíthetők szénszálas alkatrészek.

Gyártósori alkatrészek, gyártási segédeszközök készítése

Egyre több autógyártó építi be a gyártási folyamataiba a különböző a 3D technológiákat, mivel lehetővé teszik a gyors prototípus készítést,  testreszabott gyártási eszközök (egyedi szerszámok, sablonok, rögzítő elemek, összeszerelést segítő alkatrészek) előállítását, minőségellenőrzést, ezáltal növelve a hatékonyságot. 

Továbbá a 3D nyomtatás lehetővé teszi a gyártósori gépekhez és szerszámokhoz szükséges pótalkatrészek, karbantartási eszközök gyors előállítását, ez csökkenti a leállásokat és biztosítja a folyamatos termelést. Az alkatrészek beszerzése nem függ az ellátási láncoktól és raktározni sem szükséges, mivel mindig annyit nyomtatnak belőle, amennyire éppen szükség van.

Gyártósori alkatrészek készítése a Nissan gyárban 3D nyomtatás segítségével

Bemutatóterem

1089 Budapest, Delej utca 41.

Email:  3d@kvint-r.hu 

Telefonszám:  +36 1 477 4070 

Nyitva tartás:

H-Cs: 8:30-17:00   P: 8:30-16:30